Piyasa – Pazar Araştırması


Markalar her temas noktasında tüketicilerine kendisiyle ilgili mesajlar vererek iletişimini sıcak tutmak ister. Tüketicinin zihnindeki marka değerini ortaya çıkartmak ve ölçmek pazarlama araştırmalarının kapsamını oluşturur.

Pazar yatırımlarına başlamadan önce yapılacak en önemli şey, tabii ki hedef kitlenin doğru belirlenmesi ve bunu temsil eden örneklemin doğru biçimde saptanmasıdır. En yeni teknikler ve en iyi organizatörlerle çalışabilirsiniz. Ama doğru kurumlara gitmediğiniz zaman sonuçlar sizi büyük bir hayal kırıklığına sürükleyebilir.

Pazarlama çabalarınızın hedeflediği kitle kim?

Ürün ya da hizmetinizden yararlanacak tüketici grupları hangileri? Sadık ya da sık kullanıcılar mı? Yoksa o ürün kategorisinin “her markayı deneyen” gezici kullanıcıları mı?

Ürün ya da hizmetinizi kullanabilecek hedef kitlenizin demografik profilleri, tüketim davranışları, alışkanlıkları ve tüketici olarak profilleri, hayat standartları, pazarın hangi segmentine denk düştükleri gibi konular yine pazar araştırması kapsamındadır.

İyi bir pazarlama araştırmasının bilinir kalıplardan uzak kurumunuza ve hedef kitlenize yönelik ve sadece size özel olarak hazırlanabileceğini asla unutmayın…