İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ


Sizde olanı size göstermemizi ister misiniz?

 

Biliyor musunuz aslında aradığınız birçok bilgi firmanızın kayıtlı verileri arasında gizlenmiştir. Bu gizlilik öyle yapılarla örtülmüştür ki kolay kolay görülmez. Yığın verinin içinde belli kurallar dahilinde size özel algoritmaların çözebileceği, içiçe geçmiş gizli kuralların var olması hiç de şaşırtıcı değildir. Garip olan şu;

Bu verileri biriktiren firmanız aslında bu verilerin kuralını da gizli bir not olarak veri yığınının içine saklar. Tuhaf olan şu ki; bu kuralların sizler tarafından görülür olması o kadar da kolay olmaz. Bu kuralların keşfedilmesi ve geleceğe yönelik tahminlemelerle yatırım optimizasyonunun sağlanması dikkatli bir madencilik gerektiriyor. Kelimenin tam anlamıyla madencilik yapıp, yığını kazmak ve gizli örüntüyü / kuralı firmanıza yararlı hale getirerek modelleyebilmek oldukça özen isteyen bir uğraştır.

Özetlemeye çalışsak da karışık süreçlerin çok da basitleştirilmesi mümkün olmuyor.

Peki firmanıza ne sağlayabiliriz? Örneklerle açıklayalım;

1.       Bir firma sahibisiniz. Firmanızdan alışveriş yapan müşterilerin fiş kayıtlarını tutuyorsunuz. Sadece alışveriş fişi kayıtları ile hangi ürün hangi ürünlerle birlikte satılıyor; “hangi ürünlerin birlikte satışı için kampanyalar yapabilirim, mağazada ürünleri yerleştirmede alışveriş kolaylığı sağlaya bilir miyim?” gibi sorularınızın cevabını rahatlıkla verebiliriz.

2.       Firmanızda tuttuğunuz fiş kayıtlarından yararlanarak harika kampanyalar tasarlanabileceğini biliyor musunuz? Örneğin 15 gün sonra firmanızın yüklü bir ödemesi var. Peşin alışveriş yapan müşterilerinizi bu günlerde mağazanıza nasıl getirtebilir ve ödemenizi sıkışmadan nasıl yapabilirsiniz? Peşin alışveriş yapan müşterilerinizi, onların isteği olan kampanyalarla birkaç gün içinde mağazanıza getirip alışveriş yapmalarını sağlayabiliriz.

3.       Bir otomobil bayisi firmanız var. Günde 10 kişi test sürüşü yapıyor yeni model araçlarla. 10 günde 100 kişi test sürüşü yaptı. Test sürüşü yapanlardan sadece 3 kişi satın aldı. Peki, bu satın alanların kuralı neydi? Acaba kuralı bilseydik 3 kişi değil de 100 kişiden en az 10 kişiye satabilir miydik yeni model araçlarımızı? Elbette bu sorunun yanıtı bizim için çok kolay…

4.       Firmanızda araç takip sistemi kullanıyorsunuz. Peki, en faydalı şoförünüz, ideal şoförünüz hangisi desem yanıt verebilir misiniz? Biz araçlarınızdan gelen verilerden sizin için en faydalı şoför profilini oluşturabilir masraflarınızı en aza indirebiliriz.

5.       Firmanızı her yıl terk eden yaklaşık %18 müşterinizin olduğunu fark etmişsinizdir?  Peki, sizi bırakıp giden müşteriler için ne yapıyorsunuz? Churn analizi mi? Müşteriler gittikten sonra sadece ve sadece niye gittiklerini anlayabilirsiniz bu analizlerle. Biz size daha ilerisini vadediyoruz. Bu müşteriler sizi terk etmeden önce size hangi tarihlerde hangi müşterilerin sizi terk edebileceğini söyleyip, bu müşterilere yönelik yeni hamleler yaparak terketme yüzdesini en aza indirebileceğimizi söylesek ne dersiniz?

İş zekası, veri madeni çözümlerimiz ile ilgili ayrıntılı bilgi için e-posta gönderebilir/telefon ile bilgi alabilirsiniz:info@ikonarastirma.com / 0216 331 27 77